4 روش برای نقشه برداری از تزیینات معماری

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

نقشه برداری از تزیینات بنا یا به عبارت دیگر تولید نقشه از تزیینات ساختمان، اهمیت ویژه ای در پروژه های مرمت یا پروژه های معماری دارد

هر بنایی با توجه به فرهنگ، مذهب، تمدن و اقلیم منطقه ای که در آن ساخته شده یا می شود، شامل مشخصه هایست که در بنا طراحی و بکار رفته اند.

مجسمه، نقوش برجسته، ﺧﻮﺷﻨﻮﻳﺴﯽ، آب نما، شیشه رنگی، ﻧﻮر، عناصر اسلیمی، کاشی کاری، گچ بری، آجر کاری، سنگ تراشی، آینه کاری همگی جزء تزیینات در معماری شناخته می شوند، و نگهداری و حفاظت از آنها یکی از مهمترین اهداف معماران و مرمتگران است.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

همانطور که می دانید برای حفاطت یا مرمت یک اثر ابتدا باید اطلاعات کافی در خصوص آن داشته باشین.

این اطلاعات می تواند شامل بسیاری از نکات باشد که یکی از این اطاعات داشتن ابعاد و اندازه دقیق از تزیینات مورد نظر است.

این اطلاعات تنها از طریق اندازه گیری قابل کسبند و شامل دقتهای متفاوتی نیز می باشند، و البته روشهای متفاوتی نیز برای اندازه گیری آنها وجود دارد که هر کدام روشها، فواید و مزایایی مختص به خود دارند.

4 روش برای نقشه برداری از تزیینات معماری

اما این نکته در اینجا مطرح می شود که آیا با هر روشی و هر ابزاری می توان ابعاد و اندازه این تزیینات را بدست آورد؟

به دلیل شکلهای مختلفی که این تزیینات می توانند داشته باشند و پیچیدگی های برخی از آنها با هر روشی نمی توان به دقتهای لازم دست یافت.

4 روش برای نقشه برداری از تزیینات معماری

اینکه به بهترین نحو ابعاد و اندازه یک اثر را بدست آوریم، لازم است که ابتدا خوب آن را بشناسیم.

یک اثر تزیینی که شامل نقوش پیچیده و خطوط فراوان است را نمی توان با متر اندازه گیری کرد، مگر اینکه تنها هدف ابعاد کلی آن باشد. برای بدست آوردن اندازه جزییات می باید از روشی استفاده کرد که با بالاترین دقت بیشترین اطلاعات را در اختیار ما قرار دهد.

نقش و اهمیت نقشه برداری در معماری و مرمت

روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1.نقشه برداری از تزیینات بنا با انواع متر

همانطور که می دانید متر یکی از ابزارهای مهم در نقشه برداری است.

مترها انواع مختلف دارند و به راحتی در دسترس هستند، از انواع آن ها می توان به مترهای لیزری، مترهای نواری که فلزی و پارچه ای هستند اشاره کرد. ولی دقت آنها به نسبت ابزار دیگر کمی پایین تر است. البته این موضوع بستگی به نوع استفاده ای که از متر می برید دارد. به عنوان مثال در بیشتر کارهای ساختمانی استفاده از مترهای نواری و لیزری بسیار متداول است.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

برای اندازه گیری قابهای دور تزیینات و المانهای که اندازه آنها بزرگ است، یا حتی تزییناتی که اندازه آنها بیشتر از چند سانتی متر هستند و دارای خطوط صاف و قابل اندازه گیری می باشند، می توان از متر نواری استفاده کرد.

2.نقشه برداری از تزیینات بنا با توتال استیشن

با استفاده از این دستگاه نقشه برداری، به راحتی می توانید مختصات فضایی نقاطی را که به عنوان نقاط هدف در نظر می گیرید، برداشت و ذخیره کنید.

این نقاط در کنار هم ابر نقطه ای کلاسه شده را تشکیل می دهد که هر کدام از نقاط آن با نظر کارشناس اندازه گیری شده است.

با استفاده از نرم افزارهای بر پایه CAD می توانید به راحتی این نقاط را به هم متصل کرده و شکل اصلی را که برداشت کرده اید تشکیل داده و به نقشه تبدیل کنید.

یکی از مشکلات این روش با وجود دقت بسیار بالای آن زمانبر و فرسایشی بودن کار است. استقرار در ایستگاههای مختلف نقشه برداری و ایستادن های طولانی در هر ایستگاه کار بسیار خسته کننده ای است.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

با این حال می توانم بگویم که این روش دارای دقت بسیار بالایی است و می تواند بسیار کمک کند. هر چند که باز برای برداشت جزییات پیچیده تزیینات نمی توان از این روش استفاده کرد.

اگر می خواهید از این روش برای تولید نقشه از تزیینات ساختمان استفاده کنید باید توجه داشته باشید اگر هدف مورد نظر در بالای ساختمان و در ارتفاع نامتعارفی قرار داشته باشد تقریبا دسترسی به آن مقدور نخواهد بود، و امکان قرائت دقیق نقاط وجود ندارد.

هر چند که وجود نور مرئی لیزر در این دستگاهها کار را راحت کرده و این امکان را می دهد که موقعیت نقطه را بر روی جسم ببینیم، اما زاویه های زیاد برای قرائت نقاط در ارتفاع بالا و با دسترسی سخت، دقت را در بیشتر مواقع پایین می آورد.

 

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

3.نقشه برداری از تزیینات بنا با اسکن لیزر و انواع اسکنرهای دستی

در چند سال گذشته ابزارهای دقیق نقشه برداری به سمت تهیه ابرنقاط حجیم رفته اند به گونه ای که امکان ثبت هزاران نقطه در یک متر مربع را فراهم کرده اند.

این ابزار که لیزر اسکنر نامیده می شوند، با دستگاههای توتال استیشن تفاوتهای بسیاری دارند اما ماهیت برداشتشان به همان صورت است.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

این دستگاهها به طور اتوماتیک با گردش 360 درجه ای تمام محوطه اطراف خود را اسکن کرده و با دقت میلیمتر شروع به ثبت نقاط فضایی کرده و اطلاعات را به صورت ابر نقطه ای حجیم ذخیره می کند.

استفاده از این ابزار برای ثبت تزیینات ساختمان یکی از بهترین روشهای موجود می باشد.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

اما با وجود ورژنهای مختلف این دستگاهها و ساده کردن روش برداشت نقاط، اصلی ترین خروجی آنها حجم عظیمی از نقاط هستند که استفاده از آنها نیازمند نرم افزارهای خاص و مهارت در ترسیم است.

برخی از این دستگاهها با قرار دادن دوربین عکاسی بر روی خود  و برداشت همزمان با ابر نقاط امکان تهیه ارتوفتو را نیز به کاربر می دهند. که امکان ترسیم با دقت بالا را فراهم می کند.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

4. نقشه برداری از تزیینات بنا با روش فتوگرامتری برد کوتاه

این روش که بر پایه عکسبرداری می باشد، یکی از بهترین روشهای نقشه برداری از تزیینات بناها به شمار می رود. این روش با هزینه های بسیار پایین تر از اسکن لیزر تصاویر ارتوفتوی با دقتی را برای تهیه نقشه در اختیارتان قرار می دهد.

هر چند که کار میدانی آن کمی بیشتر از اسکن لیزر می باشد، اما به نسبت هزینه ای که صرف اینکار می شود. بسیار ناچیز است.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

تهیه نقشه با این روش روندی بسیار ساده دارد، اما نکته مهمی که در اینجا اهمیت دارد روش انجام کار و نوع دقتی است که شما به خرج می دهید تا به انتهای کار برسید.

نقش و اهمیت نقشه برداری در معماری و مرمت

برای توضیح بیشتر ابتدا مراحل انجام کار را با هم بررسی می کنیم:

  1. بررسی موقعیت بنا و تارگت گذاری در جاهای مناسب
  2. عکسبرداری
  3. پردازش اولیه به منظور بررسی مشکلات
  4. پردازشهای دقیق
  5. تهیه خروجی از اطلاعات بدست آمده
  6. ترسیم از روی داده ها

همانطور که می بینید مراحل کاملا مشخص و ساده هستند. اما دقت انجام هر کدام از این مراحل به شما بستگی دارد و نهایتا در خروجی تاثیر خواهند گذاشت.

اگر بخواهم بیشتر توضیح دهم، هر کدام از این مراحل تحت شرایطی که شما آن را انجام می دهید می توانند بسیار دقیق و با صرف زمان بیشتری انجام و یا با کمترین زمان ممکن و بدون دقت انجام شوند، و به نسبت داده های بدست آمده تحت تاثیر آن خواهند بود.

اینکه تعداد تارگتها را و همچنین نصب آنها را به گونه ای انجام دهید تا شبکه ای مستحکم برای محاسبات تشکیل شود تا اینکه آنها را به تعداد کم و در جاهای نامناسب نصب کنید، بسیار اهمیت دارد.

تزیینات در معماری و روشهای نقشه برداری آنها

4 روش برای نقشه برداری از تزیینات معماریامروزه ابزارهای زیادی برای کمک به نقشه برداران و دیگر گرایشها به منظور تهیه اطلاعات تولید به عرضه شده اند. که هر کدام به نوبه خود یا دقتها را بالا برده اند، یا زمان رسیدن به اطلاعات را کم کرده اند، یا دسترسی های ناممکن را ممکن کرده اند و همه را یکجا در خود دارند.

اما تمام این ابزارها روش برداشتشان یکی است. یعنی تولید ابر نقطه، DEM و ارتوفتو. وشما بر اساس میزان هزینه ای که صرف می کنید می توانید کار کمتر و زمان کمتری را صرف انجام کار کنید. در هر صورت دقت در اینجا مسئله حیاتی است و می باید به نسبت روش و ابزاری که از آن استفاده می کنید، آن را بدست آورید.

 

4 روش برای نقشه برداری از تزیینات معماریبا توضیحاتی که در دو خط انتهایی دادم نتیجه گیری بسیار ساده و روشن است. اما شما به چه نتیجه ای رسیدید. آیا ابزار جدیدتر با صرف زمان کم و هزینه های بسیار بالا با برعکس زمان بیشتر و هزینه کمتر. و اینکه آیا دقت را نیز جزو گزینه های می دانید؟

نظرتان را برای من ارسال کنید. مطمعنا این نظرها در پیشبرد کارهای آینده همکاران و دوستان تاثیر گذار خواهد بود.

 

+ +

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن همراه