معرفی کامل نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

Civil3D

نرم افزار AutoCAD Civil3D و بررسی قابلیتهای آن

نرم افزار AutoCAD Civil3D نرم افزار طراحی و مستند سازی برای مهندسین عمران و به خصوص نقشه برداران می باشد که از روشهای مدل سازی ساختمان یا BIM(Building Information Modeling) پشتیبانی می کند. با استفاده از نرم افزار سیویل تری دی (Civil3d) می توان برای بهبود در عملکرد پروژه ها، حفظ داده های ثابت، و دنبال کردن فرایند های استاندارد تعریف شده استفاده کرد، و تغییرات در پروژه را با سرعت بالایی انجام داد.

به جرات می توان گفت، نرم افزار سیویل تری دی کی از نرم افزارهای قدرتمند در بخش مهندسی، بخصوص مهندسی نقشه برداری است. ماژولها و ابزارهایی که این نرم افزار در زمینه نقشه برداری و تولید نقشه در اختیار کاربران قرار می دهد بسیار قدرتمند، کاربردی هستند.

به طور کلی می توان گفت نرم افزار سیویل تری دی (Civil3d) نرم افزار خلاقانه ایست که توسط مهندسان عمران به ویژه نقشه برداری و معماری برای برنامه ریزی، طراحی و مدیریت پروژه های مهندسی طراحی شده است، و خدمات بسیاری را در جهت ارتقائ پروژه در اختیار مهندسان قرار می دهد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نرم افزار سیویل تری دی (Civil 3D)
 1. ابزار طراحی حرفه ای است که امکان طراحی پروژه های زیرساختی را مطابق با داده های ارائه شده فراهم می کند.
 2. ابزاری برای همکاری و گردش کار مناسب بین اعضای پروژه است.
 3. امکان ساخت مدل های اطلاعاتی ساختمان (BIM) را فراهم می کند.
 4. با به حداقل رساندن زمان، بهره وری و کیفیت را افزایش می دهد.
 5. خطاهایی که به صورت دستی بروزرسانی شده اند را به راحتی مشخص و نمایش می دهد.
 6. کاربران را قادر می سازد تا مقاطع دو بعدی ایجاد کرده و آنها را به سرعت و به راحتی به مدلهای سه بعدی اضافه کند. همچنین می تواند با استفاده از ابزار مدیریت لایه ها، مقاطع جدید را با سرعت بیشتری تولید کند.
 7. تهیه تولید اسناد با استفاده از سیویل تری دی بسیار ساده و سریعتر هستند.

با توجه به موارد یاد شده می توان گفت نرم افزار سیویل تری دی یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای مهندسی است.

 

قابلیتهای نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

از امکاناتی که این نرم افزار ارائه می دهد و جزو توانایی های بالای آن به شمار می رود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجزیه و تحلیل بصری:

در پروژه های مهندسی تجسم داده های جمع آوری شده بسیار مسئله مهمی است و نرم افزار سیویل تری دی این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا با دیدی بهتر نسبت به اطلاعات پروژه شرایط طراحی را بهبود ببخشد.

مثلا در حوزه نقشه برداری که در تخصص اینجانب است می توان با استفاده از دید بصری بسیاری از مشکلات پروژه را بررسی و به رفع آنها اقدام کرد. به عنوان مثال گپ در داده های تهیه شده یکی از مواردی است که همیشه در هنگام برداشت اطلاعات به وجود میآید و یکی از راههای مناسب در تجزیه و تحلیل، بررسی و تعیین موقعیت آن روش دید بصری است.

قابلیتهای نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

 

مدل سازی سطح:

با استفاده از امکان ساخت مدل با ابزارهای 3D Solid، Surface و Mesh Object و ترکیب مناسب و درست آنها می توان ساختار سطح مناسبی برای پردازش های دقیق و درست ایجاد کرد.

به عنوان مثال داده های نقطه ای که با استفاده از روشهای نقشه برداری به دست می آیند، با استفاده از این ابزار به سطح تبدیل شده و به راحتی می توان از وضعیت زمین اطلاعات کسب کرد. مطمئنا هر چه دقت اطلاعات بالاتر باشد سطح بدست آمده نیز به واقعیت نزدیکتر و طراحی بر روی آن صحیح تر خواهد بود.

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

 

طراحی پارسل های شهری:

با استفاده از ماژول parcel layout tools ابزارهای ساخت و تولید چند ضلعی و پارسل ها به صورت خودکار و دستی و بررسی آنها با دیگر پارسل ها در یک سایت و امکان ویرایش و تغییر آنها در اختیار کاربران قرار دارد. در این خصوص مثالهای بسیاری را می توان مطرح کرد. یکی از آنها داده های بدست آمده از پهپاد می باشد که این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا بعد از ترسیمم بلوکها و واحدها شهری به راحتی آنها را به پارسل تبدیل کرده و محیط و مساحت آنها را بدست آورد.

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

 

طراحی کریدور های راه

امکان مدل سازی کریدور های راه با نرم افزار سیویل تری دی برای ایجاد مدلهای سه بعدی انعطاف پذیر و قابل تنظیم مانند جاده ها، برزگراهها، و راه آهن و همچنین مدل کریدور برای اشیاء و داده های مختلف از جمله مجموعه ها، زیر مجموعه ها، ترازها، سطوح و پروفیل ها از دیگر امکاناتی است این نرم افزار در اختیار مهندسان قرار داده است. مهندسان می توانند با استفاده از داده هایی که از طریق نقشه برداری بدست آمده است، مدل زمین را تشکیل داده و بر روی آن طراحی راه را انجام دهند. این قابلیت در پروژه های نقشه برداری مسیر کاربرد دارد.

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

 

مدل سازی ژئوتکنیکی

نمایش داده های توسعه ژئوتکنیکی به مدل زیر سطحی برای کارهای طراحی زیرساخت، همچنین ویژگی پیشرفته Geotechnical Property و فرمان Geotechnical Export امکان تولید و به اشتراک گذاری مدل های ژئوتکنیکی سه بعدی را با سایر نرم افزارها ساده تر می کند.

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

 

Storm and Sanitary Analysis

وجود نرم افزار Storm and Sanitary Analysis به همراه نرم افزار سیویل تری دی امکانات بسیاری را حوزه طراحی سیستمهای مربوط به مهار و آبهای سطحی و طوفانهای فصلی در اختیار مهندسان قرار داده است که می توان به موراد زیر اشاره کرد.

 • تجزیه و تحلیل سیستم های زهکشی جاده (شامل ورودی آب های طوفان برای مهار و ناودان)
 • شبکه های فاضلاب به منظور جلوگیری از طوفان و حوضچه های مهار.
 • مطالعات کیفیت آب
 • سیستم های زهکشی فرعی
 • مدل سازی سیستم های زهکشی
 • فاضلاب بهداشتی، ایستگاه آسانسور، شبکه برق، فاضلاب ترکیبی.
 • ارسال داده ها و اطلاعات لوله از نرم افزار سیویل تری دی.
 • کار با سیویل تری دی و فرمت های فایل.
 • تعریف جدول ذخیره سازی مرحله ای از نرم افزار سه بعدی سیویل تری دی.

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

 

تجزیه و تحلیل فضایی

یکی دیگر از نرم افزارهایی که به همراه نرم افزار سیویل تری دی نصب و قابل اجرا می باشد نرم افزار AutoCAD Map 3D میباشد که به عنوان یک برنامه مهندسی شناخته شده و گسترده برای ایجاد و مدیریت داده های CAD و داده های فضایی به کار می رود. نرم افزار AutoCAD Map 3D این امکان را به کاربر می دهد تا از داده های موجود استفاده بهتری کند و تصمیم گیری بهتری نیز نسبت به آنها داشته باشد. نرم افزار Map 3D با امکانات بسیاری که دراختیار دارد یکی از بهترین نرم افزار ها در حوزه نقشه برداری برای مهندسان این امر میباشد.

 

تجزیه و تحلیل مدل

نرم افزار سیویل تری دی (Autodesk AutoCAD Civil 3D) به طور کامل مدل را با توجه به تمام جنبه هایی که آن را به مدل طراحی موفقی تبدیل می کند، تجزیه و تحلیل می کند. که این موضوع می تواند حجم زیادی از داده های ثابت را حفظ کند. این کار به مدیریت پروژه کمک می کند، زیرا نقشه ها را سازماندهی و اشیاء را طراحی می کند و  به تیم پروژه در مراحل مختلف کار کمک می کند.

با این توضیحات و مواردی که در بالا عنوان شد به راحتی می توان گفت که نرم افزار سیویل تری دی (Autodesk AutoCAD Civil 3D) ابزاری است قدرتمند که پروژه را از ابتدا آغاز می کند و سپس با در نظر گرفتن مشکلات و ملاحظات و یا محدودیت ها، مراحل کامل طراحی را طی می کند و سپس نتیجه را به صورت جامع نمایش می دهد.

در ایران نرم افزار سیویل تری دی یکی از مهمترین ابزارهای کار مهندسان نقشه بردار است. به گونه ای که این نرم افزار را یک نرم افزار مختص نقشه برداری می دانند. هر چند که با امکاناتی که در این مقاله برایتان توضیح دادم واقعا این طور نیست، و کاربردهای زیادی در حوزه عمران و معماری نیز دارد، اما بیشترین کاربرد این نرم افزار در بخش نقشه برداری است.

امروزه با اضافه شدن داده های فتوگرامتری که با پرنده های بدون سرنشین انجام می شود، و امکاناتی که نرم افزار سیویل تری دی برای بررسی ورود و ترسیم این داده ها در اختیار کاربران قرار داده است، همچنان می توان این نرم افزار را یکی از بهترین یا بهتره بگویم بهترین نرم افزار ها در حوزه مهندسی نقشه برداری دانست.

 

تفاوت نرم افزار AutoCAD Civil3d با نرم افزار AutoCAD

نرم افزار سیویل تری دی (Civil3d) یک کد نرم افزاری یا ماژولی است که بر روی نرم افزار اتوکد (AutoCAD) به عنوان بستری برای اجرای ماژول سیویل تری دی پیاده سازی شده است. در هنگام نصب نرم افزار سیویل تری دی ابتدا نرم افزار اتوکد بر روی سیستم نصب می شود و در ادامه ماژولهای Civil3D، Map، Storm and Sanitary بر روی نرم افزار اتوکد قرار می گیرد.

زمانی که نرم افزار Civil3D را باز می کنید صفحه Workspace یا محیط کاری نرم افزار همان محیط آشنای اتوکد است اما با این تفاوت که منوها، Ribon ها، بغیر از فرامین و دستورات اتوکد شامل منوها، ماژولها، و فرامین نرم افزار Civil3D نیز می باشد.

 

منوهای نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

نرم افزار سیویل تری دی نیز به مانند نرم افزارهای دیگر شامل ابزارها و ماژولهای زیادی است که این ابزارها را در منوها و ریبنها (Ribon) جا داده است در ادامه به منو ها و ابزارهای داخل آن به طور کلی و اجمالی آشنا خواهیم شد.

 

منوی File,Edit و View

این سه منو را می توان در تمام نرم افزار ها دید. البته در هر نرم افزاری به تناسب کاربرد آن نرم افزار این منوها تغییراتی می کنند که در نرم افزار سیویل تری دی نیز اینگونه است. همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید ابزارهای موجود در این منو ها  شامل:

File: ابزار ذخیره سازی، ساخت فایل جدید، باز کردن فایلهای از قبل ذخیره شده، ابزار تهیه خروجی و وردی اطلاعات، ابزارهای تنظیم پرینت و پلات و همچنین ابزار مربوط به ویرایش و ریکاوری فایلهای خراب در این منو وجود دارند.

Edit: ابزارهای Copy، Cut و Paste و همینطور ابزارهای انتخاب در این منو قرار دارند.

View: ابزارهای زوم، تنظیمات صفحه کاری نرم افزار، تنظیمات دوربین، ابزار رندر گیری در این منو قرار دارند.

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3Dآشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3Dآشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

 

 

 

 

 

 

 

منوی Insert:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

در بالای این منو می توان دستور Design Center را مشاهده کرد که ابزاری قدرتمند در نرم افزارهای اتوکد می باشد و دسترسی به نقشه ها، بلوک ها، لایه ها و هر چیزی که در نقشه ها طراحی شده است را فراهم و آنها را سازماندهی می کند.

از دستورهای دیگری که در این منو وجود دارد می توان به ابزار اضافه کردن اکسترنال رفرنس (External Reference)  اشاره کرد که توانایی اضافه کردن داده هایی با فرمتهای قابل شناسایی نرم افزار سیویل تری دی را به سند در حال اجرا دارد.

همچنین ابزار Xref Manager که اجازه مدیریت فایلهای اضافه شده به سند در حال اجرا را که با اکسترنال رفرنس اضافه شده است به شما می دهد.

منوی General:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

اولین ابزاری که در بالای این منو مشاهده می کنید ابزار workspace می باشد که امکان دسترسی به محیطهای مختلف کاری در نرم افزار سیویل تری دی را به شما می دهد.

ابزارهای دیگری که در این منو مشاهده می شود ابزارهای مدیریتی داده هایی است که در طول پروژه به نرم افزار اضافه می کنید مانند Report Manage  در ابزار Toolbox و یا فهرست داده های از قبل آماده شده در نرم افزار در ابزار Tool Palettes Window و یا Map check Analysis .

منوی Survey:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

این منو ابزارهای محاسبه، ویرایش و همچنین اضافه کردن داده ها به پروژه را در اختیار کاربر قرار می دهد. که هر کدام از این ابزارها دارای دستورهای مختلفی در زیرشاخه خود می باشند.

منوی Point:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

منوی Point همانطور که از نامش پیداست شامل ابزارهای قدرتمندی برای اضاه و ویرایش نقاط در نرم افزار سیویل تری می باشد. روشهای مختلف اضافه کردن و ویرایش نقاط با ابزارهای موجود در این منو کار را برای کاربر بسیار راحت کرده است.

منوی Line/Curve:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

یکی دیگر از منوهای پرکاربرد در نرم افزار سیویل تری دی این منو می باشد که ابزارهای تولید و ویرایش خط و منحنی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

منوی Parcel:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

ابزار ساخت چند ضلعی یا همان پارسل و همچنین مدیریت و ویرایش این اطلاعات در این منو قرار دارد.

منوی Grading:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

به منظور طراحی و تعیین میزان حجم خاکبرداری و خاکریزی بر اساس میزان شیب و نوع توپوگرافی منطقه ابزاری به نام درجه بندی یا Grading وجود دارد که منوی آن در نرم افزار سیویل تری دی گنجانده شده است و تمامی ابزار لازم برای طراحی و درجه بندی میزان خاکبرداری و خاکریزی در آن قرار دارد.

منوی Alignments:

طراحی مسیر یکی از پایه ای ترین و مهمترین بخشهای پروژه های راه است که دارای آیتمهای فراوانی نیز می باشد. ابزار لازم برای طراحی و ترسیم در این منو گنجانده شده است.

منوی Profiles:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

بعد از طراحی مسیر پروژه تولید پروفیل از کل مسیر  مرحبع بعدی در طراحی می باشد تا مهندسان بتوانند براساس آن پروژه را مدیریت کنند. برای تولید پروفیل از ابزار تولید پروفیل که در منو Profile وجود دارد استفاده می کنند.

منوی Corridors:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

طراحی کوریدور راه، یکی از توانایی های مهم نرم افزار سیویل تری است که ابزار لازم برای ترسیم و ویرایش در این منو قرار داده شده است.

منوی Sections:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

تولید مقاطع ازمسیر طراحی شده یکی از مهمترین بخشها برای کارشناسان و مهندسان در ادامه روند پروژه راه می باشد که در این منو ابزار لازم برای تهیه مقاطع قرار داده شده است.

منوی Pipes:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

یکی از مواردی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد توانایی نرم افزار سیویل تری دی در مدیریت پروژه های خط لوله است. در این منو ابزار مورد نیاز برای ترسیم خطوط شبکه لوله و مواردی که برای تولید نیازمند آن است قرار داده شده است.

منوی Annotation:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

لیبل گذاری در نرم افزار سیویل تری دی یکی دیگر از  مسائل مهم در روند تولید پروژه است. برای اینکه نقشه ترسیم شده خوانا و قابل درک باشد و ترسیمهای انجام شده با توضیحات مناسب نشانه گذاری شوند می توان از این منو و ابزارهای موجود در آن استفاده کرد.

منوی Inquiry:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

گزارش گیری و اطلاعات ترسیم های انجام شده در صفحه  کار نرم افزار سیویل تری دی می تواند به کاربر کمکهای بسیاری بکند. در این منو ابزارهای مختلفی برای بدست آوردن اطلاعات ترسیم شده وجود دارد که کاربر می تواند به راحتی از آن استفاده کند.

منوی Window:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

ابزار مدیریت صفحه اصلی نرم افزار و پنجره هایی که در محیط کاری نرم افزار باز هستند و همچنین لیستی از فایلهایی که در حال اجرا هستند را در این منو می توان مشاهده کرد.

منوی Express:

آشنایی با نرم افزار Autodesk AutoCAD Civil3D

این منو ابزارهای اتوکد را در اختیار کاربر قرار میدهد.

 

 

 

 

 

 

تمامی ابزارهای موجود در این منوها به صورت Ribon در زیر منو ها و به صورت تبهای مختلف در نرم افزار سیویل تری دی طراحی و گنجانده شده است و یکی دیگر از راههای دسترسی به ابزارهای موجود در این نرم افزار است، که می توان از آنها استفاده کرد.

 

در پایان می توان گفت نرم افزار سیویل تری دی (Autodesk AutoCAD Civil3D) یکی از پیشرفته ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای دنیاست که نه تنها می توان از ماژولهای آن برای پیشبرد اهداف پروژه استفاده کرد بلکه می توان از توانایی های بستر آن که همان نرم افزار AutoCAD می باشد به عنوان نرم افزاری کارآمد در بحث کارتوگرافی و ویرایش ترسیمها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن همراه