تهیه عکس پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2

تهیه عکس پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2

مقدمه:

در این مقاله قصد دارم نحوه تهیه عکس پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2 را خدمت شما توضیح بدهم. این امکان یکی از قابلیت های جالب پهپادهای سری مویک و فانتوم هست که البته تقریبا در تمامی کوادکوپترهای شرکت DJI وجود دارد. به همین خاطر اگر نحوه تهیه عکس پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2 را به خوبی یاد بگیرید، می توانید از این ابزار در دیگر پهپادها و یا هلیشات های شرکت dji نیز استفاده کنید.

فهرست مطالب

مراحل تهیه عکس پانورامای 360 درجه هوایی

مرحله اول، تصویربرداری هوایی و مرحله دوم، پردازش تصاویر و تولید عکس 360 درجه هوایی است. بدین معنی که فکر نکنید که خود پهپادهای شرکت dji قرار است تصویر پانورامای 360 درجه را بطور مستقیم برای شما تهیه کنند.

جهت تهیه عکس پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2 ابتدا لازم است تا به کمک اپلیکیشن DJI Fly پهپاد را به پرواز درآورده و چندین متر از زمین ارتفاع بگیرید. اگر قرار است از یک محوطه تصویر 360 درجه هوایی تهیه کنید، بهتر است به مرکز آن محوطه رفته و در یک ارتفاع مطلوب قرار بگیرید. هر چه پهپاد در ارتفاع بالاتری قرار گیرد، وسعت بیشتری را می توانید در تصویر 360 درجه پانورامای خود ببینید.

طبیعتا هر چه ارتفاع پرواز شما کمتر شود، وسعت دید تصویر شما نیز کمتر خواهد شد. از طرفی دیگر با افزایش ارتفاع، رزولوشن تصویر پانورامای هوایی شما کم خواهد شد و با کاهش ارتفاع، کیفیت و رزولوشن آن بیشتر خواهد شد.

پرواز و تصویر برداری هوایی جهت تولید تصویر 360 درجه با مویک مینی 2

حال پهپاد را در مرکز منطقه و یا نقطه ای که مدنظرتان است در یک ارتفاع مناسب قرار دهید و دوربین مویک مینی 2 را در حالت عکسبرداری قرار دهید. با انتخاب ابزاری که بالای دکمه شات عکسبرداری است، وارد زیرمنوهای عکسبرداری شوید. حال می بایست گزینه Sphere را انتخاب نمایید و دکمه عکسبرداری را فشار دهید.

پس از فشردن دکمه، پهپاد در همان نقطه ای که قرار دارد شروع به عکسبرداری می کند. برای تهیه عکس پانوراما یا عکس 360 درجه هوایی، معمولا 26 تصویر با زوایای مختلف اخذ می کند. پس از اتمام تصویربرداری می توانید این کار را در یک نقطه دیگر انجام دهید و یا ماموریت کوادکوپتر را به اتمام برسانید.

پردازش تصاویر هوایی در نرم افزار PanoramaStudio 3 Pro

جهت تولید تصاویر و عکس های پانورامای هوایی، از نرم افزارهای متعددی می توانید استفاده کنید. یکی از ساده ترین و در عین حال کاربردی ترین نرم افزارها برای تولید تصاویر کروی و یا 360 درجه، نرم افزار پانوراما استودیو 3 پرو (PanoramaStudio 3 Pro) است. این نرم افزار را میتوانید با یک سرچ ساده در اینترنت پیدا، نصب و استفاده نمایید. مراحل کار در این نرم افزار بسیار ساده است که البته در ادامه مراحل پردازش را توضیح خواهم داد.

تولید تصاویر هوایی 360 درجه در پانوراما استودیو

برای شروع کافیست تصاویر اخذ شده به کمک کوادکوپتر مویک مینی 2 را به نرم افزار فراخوانی نمایید. ابتدا با توجه به اینکه تصاویر ما در سه زاویه ارتفاعی اخذ شده اند، گزینه create multi-row panorama را انتخاب نمایید.

تهیه عکس پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2

سپس از گزینه import تمامی تصاویر را وارد نرم افزار کنید. با زدن دکمه import در پنجره باز شده، تمامی تصاویر را انتخاب کرده و گزینه open را بفشارید. حال تمامی تصاویر وارد نرم افزار شده و منتظر پردازش شما هستند.



برای شروع لازم است تا تصاویر را نسبت به یکدیگر توجیه کنیم. برای این کار از گزینه Align استفاده می نماییم. پس از فشردن دکمه Align، اگر پیغامی مبنی بر عدم شناخت فاصله کانونی دوربین به شما داد، نگران نباشید، گزینه yes را انتخاب کنید و سپس طبق تصویر زیر، در پنجره باز شده گزینه OK را انتخاب نمایید.

PanoramaStudio 3 Pro

چند لحظه طول می کشد تا تصاویر شما به یکدیگر دوخته شده و نرم افزار بتوانید تصاویر متناظر یا همان تصاویری که در کنار یکدیگر قرار دارند را پیدا کند. پس از این مرحله، در تب 2D view  شما یک تصویر 360 درجه پهن شده را مشاهده خواهید کرد. اگر به تب 3D view  بروید، تصویر هوایی 360 درجه پانوراما را خواهید دید.

تصویر هوایی 360 درجه پانوراما

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که این تصویر پانوراما هنوز کیفیت مطلوبی ندارد و در لبه های عکس، دقیقا جایی که تصاویر به هم دوخته شده اند، عدم تناسب رنگی را مشاهده خواهید کرد.

برای یکپارچه نمودن تصویر هوایی 360 درجه از لحاظ رنگی، لازم است تا یک پردازش دیگر با عنوان Render انجام شود. به کمک این گزینه تصویر 360 درجه پانورامای یکنواختی خواهید داشت.

پس از انتخاب گزینه Render پنجره ای مطابق تصویر زیر باز می شود.

آموزش بخش پانوراما استودیو

هم میتوانید حالت دیفالت پنجره را درنظر بگیرید و هم اینکه می توانید پارامترهای یکنواخت سازی و همچنین پارامترهای مربوط به ابعاد عکس را تغییر دهید.
پس از فشردن دکمه OK و انجام پردازش لازم، تصویر پهن شده ای را مشاهده خواهید کرد که از نظر نوری و رنگی یکسان شده است. حال لازم است تا از این تصویر یک خروجی تهیه نمایید. برای تهیه خروجی گزینه Save را انتخاب نمایید. پس از انتخاب این گزینه، زیر مجموعه های مختلفی باز شده و می توانید با فرمت های مختلفی ذخیره سازی را انجام دهید.
اگر هدفتان تولید یک فایل اجرایی (.exe) از این تصویر پانوراما هست، می توانید گزینه Save as screensaver/ .EXE را انتخاب نمایید.

بخش ذخیر پانوراما استودیو

پس از انتخاب این گزینه، در پنجره باز شده، مکانی برای ذخیره سازی فایل انتخاب نمایید. در بخش Display Type گزینه Self-running panorama (*.exe) را انتخاب نمایید و گزینه Save را انتخاب کنید.

بخش خروجی پانوراما استودیو

به همین راحتی می توانید یک تصویر هوایی پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2 و یا با هر کوادکوپتر شرکت dji تولید نمایید.

تهیه عکس پانورامای 360 درجه با مویک مینی 2

پس از این مورد، می توانید فایل خروجی گرفته شده را اجرا کنید و به کمک موس آن را به زوایای مختلف بچرخانید. این تصویر 360 درجه هوایی را می توانید بر روی وبسایت خود نیز بارگذاری کرده و جهت نمایش عموم قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن همراه