راهکارهایی برای افزایش عمر باتری پهپاد

نگهداری باتری پهپاد

باتری پهپاد برای ما فعالان رشته نقشه برداری که پروژه های کوچک و بزرگ را در مناطق دورو نزدیک انجام می دهیم نقش مهمی دارد و با نگهداری مناسب آن می توانیم در وقت و هزینه خودمان صرفه جویی کنیم. در این مطلب در خدمت مهندس مولوی دوست هستیم تا در مورد نحوه نگهداری از باتری پهپاد ما را راهنمایی کنند. در ادامه با ما همراه باشید.


بعضی از دوستان فکر میکنند که میتوانند از باتری پهپاد مثل باتری موبایل استفاده کنند هر زمان خواستند شارژش کنند هر زمان خواستند بگذارندش کنار. در صورتی که این باور در مورد باتری پهپاد اشتباه است.

کمپانی Dji برای باتری پهپادهایش از سلول های باتری لیتیوم پلیمری استفاده می کند. این سلول ها قواعد خاص خودش را برای نگهداری دارد. که به اونها اشاره می کنیم.

 

نگهداری باتری پهپاد

اولین نکته ای که باید در مورد نگهداری باتری پهپاد در نظر داشته باشیم دمای باتری است. باتری ها می توانند از دمای 10 تا 60 درجه کار کنند و خارج از این دما باتری آسیب میبیند.

دومین نکته میزان شارژ باتری است. باتری های لیتیوم پلیمری را اگر می خواهیم بیش از 2 روز استفاده نکنیم باید 50 درصد یا بیشتر شارژ داشته باشد. اگر باتری مثلا با 10درصد شارژ نگه داری شود نمی تواند خودش را تا 50 درصد برساند و این باتری آسیب می بیند. حداقل باتری را تا چراغ سوم برای نگهداری شارژ کنید.

نگهداری باتری پهپاد

نشانه های باتری خراب پهپاد

اولین نکته برای تشخیص باتری پهپادی که مستهلک شده ظاهر آن است که نباید بادکردگی و برآمدگی داشته باشد و باید کاملا صاف باشد. وجود برآمدگی نشان از آسیب درون باتری است.

آیا با باتری که بادکرده پرواز بکنیم؟ این بزرگترین اشتباهی است که می توانیم انجام دهیم. اینکار احتمال سقوط پهپاد را برای ما ایجاد می کند. پهپاد در اتفاع بالا اخطار کمبود ولتاژ می دهد و اگر زمان کافی برای نشاندن پهپاد نداشته باشیم پهپاد سقوط می کند. به این ترتیب ما بخاطر یک باتری که یک دهم مبلغ خود پهپاد است سلامت پهپاد را به خطر می اندازیم.

مورد دیگری که امکان کرش پهپاد را به همراه دارد درست جانزدن باتری است. باتری فانتوم 4 پرو دو زبانه دارد که هر دو باید جا بیوفتد. موردی داشتیم که این زبانه ها را جانزده است و در حین پرواز باتری تکان خورده و از مدار پهپاد جدا شده و برق به پهپاد نرسیده و سقوط کرده.

بریم به سراغ دومین مشخصه باتری پهپاد مستهلک. ممکن است باتری کاملا از نظر ظاهری سالم باشد اما زمانی که در نرم افزار Dji Go4 برای فانتوم 4 پرو و برای فانتوم 4 معمولی نرم افزار Dji Go در تب باتری که وارد بشیم 4 سلول باتری رو می بینیم که زیر اونها ولتاژشون رو درج کرده مثلا 4.08 4.06 4.09 4.01 و اعدادی شبیه به این. در اینجا باید دقت کنیم اختلاف این اعداد بیشتر از 0.05 نباشد. مثلا در همین مثالی که از اعداد ولتاژ آوردیم این باتری مستهلک شده است و به درستی نگهداری نشده.

نگهداری باتری پهپاد

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

    • سلام و عرض ادب
      اگر نکات مربوط به نگهداری باتری را رعایت کنید معمولا برای حدود 200 پرواز میتوانید از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن همراه