معرفی پهپاد ماتریس 350 شرکت DJI

معرفی پهپاد ماتریس 350 شرکت DJI

مقدمه
پرنده ماتریس 350 یکی از جدیدترین و حرفه­ای­ترین پرنده­های تولید شده در شرکت Dji است که بسیار هوشمند طراحی شده است و کاربردهای گسترده­ای در صنعت ونقشه­برداری دارد. در گفتگویی با دکتر همایون زحمتکش به بررسی کامل این پرنده می­پردازیم.

معایب پرنده فانتوم 4 پرو در مقایسه با ماتریس 350

کمی عقب تر می رویم به وقتی که ما با پرنده فانتوم 4 پرو کار می کردیم. پرنده فانتوم 4 پرو محدودیت های زیادی دارد. یکی از محدودیت های این پرنده، برای یک زمین 500 تا1000 هکتاری این است که باید تعداد زیادی باتری تهیه کنید، زمان بسیار زیادی را برای تصویربرداری صرف کنید و تعداد عکس های تهیه شده برای این متراژ به شدت بالاست. ضمن اینکه پردازش این حجم از عکس سیستم قوی تر و زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این حجم عملیات زمینی هم بالا می رود به این دلیل که با توجه به تعداد عکس ها، تعداد تارگت های زیادی را باید انتخاب کنید. این موارد جزو مهم ترین محدودیت های پرنده فانتوم 4 پرو است. این در حالی است که یکی از محدودیت های مهم دیگر این پرنده در پروژه هایی با این متراژ این است که تعداد ایستگاه هایی که جابجا می شوید خیلی زیاد است به این صورت که در ازای هر 2-3 پرواز یکبار باید موقعیت خود را عوض کنید که بتوانید پرنده را در دید خود داشته باشید. محدودیت بعدی آن این است که کیفیت دوربین آن 20 مگا پیکسل است و کوچک تر از هاف فریم است.
به صورت کلی در ابتدای کار در متراژهای کوچک فانتوم 4 پرو پاسخگوی نیازها است ولی برای پروژه های بزرگ تر و با وسعت بیشتر عملا استفاده از فانتوم توصیه نمی شود و باید سراغ پرنده ای بروید که در هر پرواز وسعت بیشتری از زمین را پوشش دهد.
نکته ی دیگری که وجود دارد بحث امنیت پرواز است. فانتوم برای مناطق کوچک تر مثل روستا مناسب است اما برای شهرهای بزرگ استفاده از فانتوم توصیه نمی شود. فانتوم در داخل شهر امنیت پرواز پایینی دارد و دقت بسیار زیادی لازم است تا به پرنده آسیبی نرسد.

معرفی پهپاد ماتریس 350 شرکت DJI
معرفی پهپاد ماتریس 350 شرکت DJI

طول پرواز پرنده ماتریس 350 در هر پرواز

شرکت سازنده پرنده ماتریس 350 مدت زمان هر پرواز را برای این پرنده 55 دقیقه اعلام کرده ولی ما به صورت عملی در جایی مثل تهران که ارتفاع آن حدود 1000 متر از سطح دریاست حدود 28 تا 32 دقیقه توانستیم با این پرنده پرواز انجام دهیم. این زمان می تواند در شهرهای جنوبی کشورکه ارتفاع از سطح دریا پایین تراست، بیشتر باشد و در جاهایی که ارتفاع از سطح دریا بالاتر باشد این زمان کمی کمتر می شود.

وسعت تصویربرداری پرنده ماتریس 350 در هر پرواز

برای یک نقشه با مقیاس 1:500 با این پرنده در 1 پرواز که حدود 30 دقیقه طول می کشد، حدود 100 الی 110 هکتار را می توان تصویربرداری کرد. این در حالی است که تصویربرداری همین 100 هکتار با فانتوم یا پرنده ای شبیه به فانتوم در 7-8 پرواز انجام می شود. یعنی تصویربرداری 100 هکتار زمین با پرنده ماتریس 350 با 1 پرواز انجام می شود در صورتی که با پرنده فانتوم 4 پرو در 7-8 پرواز انجام می شود.
برای مقایسه تعداد عکس در شرایط گفته شده، پرنده فانتوم 4 پرو در هر پرواز 250 تا 300 عکس می گیرد که تعداد عکس در 8 پرواز معادل 2400 عکس برای 100 هکتار زمین می شود. در مقابل پرنده ماتریس 350 در هر پرواز 400 عکس برای 100 هکتار زمین می گیرد که تفاوت فاحشی در تعداد عکس های دو پرنده مذکور در یک متراژ است.

مقایسه ارتفاع پرواز فانتوم 4 پرو با ماتریس 360 برای تهیه نقشه با مقیاس 1:500

برای تهیه نقشه 1:500 با فانتوم در ارتفاع 80 متری پرواز می کنیم اما با ماتریس 350 در ارتفاع 200 متری پرواز را انجام می دهیم که GSD (فاصله نمونه برداری زمینی)3 سانتی متر با GRD (قدرت تفکیک مکانی) نزدیک 4 را ارائه می دهد. این یعنی GRD 3 تا 5 سانتی متر را تامین می کند و کیفیت تصویری که ارائه می دهد بالاست.

قابلیت های پرنده ماتریس 360

یکی از قابلیت های مهم این پرنده پرواز روی DEM است. فانتوم هم این قابلیت را دارد ولی محدودیت دارد. محدودیت آن به این صورت است که اولا باید اپلیکیشن آن به صورت دلاری خریداری شود و دوم اینکه در این اپلیکیشن وقتی اختلاف ارتفاع مثلا بیشتر از 200 متر می شود، پرنده پرواز را انجام نمی دهد و این باعث می شود شما به جای یک پرواز مجبور شوید چند پرواز انجام دهید تا اختلاف ارتفاع، بیشتر از مقدار مجاز پرنده نشود. ولی پرنده ماتریس 350 یک اپلیکیشن دارد که روی خود سیستم پرنده است و تا 300-400 متر اختلاف ارتفاعی که تست کردیم را پوشش می دهد و خیلی هم دقیق است. ضمن اینکه علاوه بر DEMای که دانلود می کنیم، می توان در ارتفاع بالاتر پرواز کرد و خودمان DEMای را تهیه کنیم و این DEM را دوباره به پرنده بدهیم. مثلا به جای DEM 30 متری DEM 10-11 سانتی متری به پرنده بدهیم.

قابلیت های پرنده ماتریس 360

یکی از قابلیت های مهم این پرنده پرواز روی DEM است. فانتوم هم این قابلیت را دارد ولی محدودیت دارد. محدودیت آن به این صورت است که اولا باید اپلیکیشن آن به صورت دلاری خریداری شود و دوم اینکه در این اپلیکیشن وقتی اختلاف ارتفاع مثلا بیشتر از 200 متر می شود، پرنده پرواز را انجام نمی دهد و این باعث می شود شما به جای یک پرواز مجبور شوید چند پرواز انجام دهید تا اختلاف ارتفاع، بیشتر از مقدار مجاز پرنده نشود. ولی پرنده ماتریس 350 یک اپلیکیشن دارد که روی خود سیستم پرنده است و تا 300-400 متر اختلاف ارتفاعی که تست کردیم را پوشش می دهد و خیلی هم دقیق است. ضمن اینکه علاوه بر DEMای که دانلود می کنیم، می توان در ارتفاع بالاتر پرواز کرد و خودمان DEMای را تهیه کنیم و این DEM را دوباره به پرنده بدهیم. مثلا به جای DEM 30 متری DEM 10-11 سانتی متری به پرنده بدهیم.

توضیح تکمیلی

در پرنده هایی که با DEM پرواز می کنند، قابلیتی که وجود دارد این است که شما می توانید از DEM رایگانی که در آن اپلیکیشن وجود دارد استفاده کنید که رزولوشن آن حدود 20 الی 30 متر است. ولی در صورتی که رزولوشن بهتری بخواهید، مثل محل های معدنی که DEM آن ها در اپلیکیشن وجود ندارد، می توانید در ارتفاع بالاتر پرواز و تصویربرداری کنید، عکس ها را پردازش کنید و یک DEM بهتر مثلا یک DEM 5/0 متری یا DEM 10-15 سانتی متری تهیه کنید و این DEM را در نرم افزار آپلود کنید و دوباره تصویربرداری را با DEM جدید خودتان انجام دهید که در نهایت کیفیت تصاویر به مراتب بالاتر می رود و امنیت پرواز هم بهتر خواهد شد.
2) قابلیت دیگر این پرنده ماژول RTK، PPK است. این پرنده 4 آنتن دارد. به صورت کلی می توان این پرنده را 1) در جاهایی که اینترنت داریم به شمیم وصل کنیم 2) به یک GPS بیس وصل کنیم که این GPS بیس یا باید در حالت RTK بتواند به این پرنده وصل شود و یا از GPS بیس DRTK2 خود شرکت Dji استفاده کنیم که محدودیت های خودش را دارد 3) به حالت PPK وصل کنیم. در حالت PPK یک GPS بیسی را روی زمین قرار می دهید. ولی نیازی نیست که ارتباط مستقیمی بین GPS بیس و پرنده برقرار باشد. نکته حائز اهمیت این است که باید مشاهدات همزمان باشد یعنی دقیقا در همان زمانی که پرواز را انجام می دهید، در همان زمان هم GPS بیس باید مشاهدات خام ماهواره ای را دریافت کند.
این قابلیت ها در این پرنده باعث می شود که تعداد نقاط کنترل به شدت کاهش پیدا کند. به عنوان مثال در پروژه به وسعت 1000 هکتار، بدون اینکه نیاز باشد نقطه کنترلی بزنیم، تمام نقاط کنترل تارگت ها در حدود 30-40 سانتی متری یا نهایتا 1 متری تارگتی بود که ما روی زمین عکسبرداری کرده بودیم و این باعث می شود تعداد نقاط کنترلی که باید تعیین کنیم، به شدت کاهش پیدا کند.
بررسی تغییرات ریموت کنترل ماتریس 350 نسبت به نسخه های قدیمی تر آن یعنی ماتریس 300
• در رابطه با ریموت کنترل این پرنده می توان گفت، نسبت به نسخه های قدیمی تر خود استاندارد گرد و غباری آن بالاتر رفته و IP55 شده است.
• تعداد دکمه های آن افزایش پیدا کرده است. برای شرایطی که قادر نیستید از صفحه لمسی آن استفاده کنید.
• سیستم عامل اندورید با قابلیت بالایی روی سیستم قرار داده شده است که می توانید هر اپلیکیشنی را روی آن نصب کنید.
• قابلیت دیگری که به آن اضافه شده است این است که باتوجه به اینکه سایز پرنده بزرگ شده است، فن هایی به ریموت اضافه شده است که با این فن ها می توان آن را خنک کرد. در فانتوم مشکل داغ کردن گوشی و کار نکردنش را داشتیم که در این پرنده دیگر آن مشکل وجود ندارد. مصرف باتری ریموت بالا رفته است ولی با باتری اکسترنال این مشکل نیز حل شده است که این باتری اضافی تا 3-4 ساعت به شما شارژ اضافی می دهد. در واقع در مجموع ریموت این پرنده تصویربرداری برای یک روز کامل را پوشش می دهد. این یعنی این پرنده یک پرنده کاملا صنعتی است و برای کار صنعتی ساخته شده است، چه برای کار نقشه برداری هوایی و چه کار نظارت و … و در همه شرایط آب و هوایی می توانید از آن استفاده کنید البته برای کار نقشه برداری هوایی زمانی که بارش برف یا باران را داریم عملا استفاده از آن ممکن نیست چون کیفیت تصاویری که در زمان بارش ارائه می دهد برای کار ما مناسب نیست.
• یکی از قابلیت های دیگر این ریموت قابلیت AR یا “واقعیت افزوده” است. در پرنده های دیگر مثل فانتوم به هنگام پرواز اپراتور نسبت به برخورد پرنده با کوه و سایر موانع خطای دید دارد یعنی حس می کند هر لحظه امکان دارد پرنده با کوه برخورد داشته باشد در صورتی که فقط خطای دید است. ولی این قابلیت واقعیت افزوده در ریموت این پرنده به ما این امکان را می دهد، روی تصویری که از دوربین FPV می بینید یکسری اطلاعات پرواز مفید را داشته باشید. مثلا فاصله پرنده تا نقطه 1 چقدر است یا سرعت باد چه اندازه است یا اینکه پرنده چقدر با موانع فاصله دارد. درواقع دیدی که یک خلبان به هنگام پرواز دارد را به شما می دهد و تمام جزئیات پرواز را می بینید. به صورت کلی این ریموت کنترل اطلاعات پروازی بسیار زیادی را ارئه می دهد.

معرفی پهپاد ماتریس 350 شرکت DJI

متعلقات پرنده ماتریس 360

 • خود پرنده
 • کابل شارژ آن
 • قسمت دوربین آن که یا می توانید دوربین خودش را وصل کنید و یا دوربین های دیگری را به آن وصل کنید. 
معرفی پهپاد ماتریس 350 شرکت DJI

مقایسه پرنده ماتریس 300 و ماتریس 350

 • مهم ترین تفاوت این دو پرنده در باتری آن هاست که تغییراتی در دیزاین باتری ماتریس 350 انجام شده است. این باتری زمانی که شما در حال پرواز هستید، از جریان هوا به نفع خود استفاده می کند. به این صورت که جریان هوا باعث خنک شدن باتری می شود. در پرنده های دیگر مثل فانتوم بلافاصله بعد از خارج کردن باتری از دستگاه نمی توان آن را شارژ کرد ولی با توجه به شیارهایی که روی باتری این پرنده ایجاد شده است، این شیارها باعث می شود باتری خنک شود و شما بلافاصله بعد از خارج کردن باتری آن را شارژ کنید و دوباره استفاده کنید. این باعث می شود در زمان صرفه جویی شود. این قابلیت در ماتریس 300 نبود و فقط یک تغییر ظاهر ساده باعث ایجاد چنین قابلیتی شده است.
 • قابلیت دیگر ماتریس 350 نسبت به ماتریس 300 این است که دوربین FPV آن دید در شب هم دارد. البته مثل دوربین های نظامی نیست ولی در نور خیلی کم، می تواند تصاویر خوبی را ارائه دهد.
 • این پرنده در تمام جهت های خود سنسور دارد. میتوانید مطمئن شوید که این پرنده با موانع برخورد نخواهد داشت.
 • این پرنده استاندارد IP55 دارد یعنی اگر وسط پرواز باران ببارد، آسیبی به پرنده نمی رسد و پرنده بدون مشکل فرود می آید.
 • قابلیت دیگر این پرنده Smart Return to Home است. پرنده سرعت باد را به صورت لحظه ای دارد همینطور سرعت خودش به صورت لحظه ای، فاصله با ما و فاصله با تمام نقاط را به صورت لحظه ای دارد و خودش بررسی لازم را انجام می دهد و در شرایط خطرناک، بدون اینکه از اپراتور دستور بگیرد خودش اقدام به بازگشت به محل شروع پرواز می کند. درواقع اپلیکیشن این پرنده چون هم وظیقه کنترل دوربین را دارد و هم وظیفه کنترل پرواز را، خودش شرایط را مدیریت می کند.
 • این پرنده در ابتدای پرواز یک عکس می گیرد و روی ریموت ثبت می کند. اگر اپراتور عکس اول را تایید کند، پرنده پرواز را شروع می کند. در واقع این پرنده در ابتدای هر RAN این کار را انجام می دهد و اگر اپراتور تایید کرد، پرواز را ادامه می دهد. این پرنده این قابلیت را هم دارد که شما می توانید در حین پرواز تنظیمات دوربین را تغییر دهید.
 • یک قابلیت جدید به اپلیکیشن این پرنده یعنی DJI Pilot 2 اضافه شده است که شما می توانید جای نقطه استارت را تغییر دهید و پیش فرض خود نرم افزار را در نظر نگیرید.
 •  

قابلیت های هاب شارژ پرنده ماتریس 350

 • این پرنده یک هاب شارژ بزرگ دارد. هاب شارژ این پرنده یک هاب شارژ صنعتی است. این هاب شارژ این قابلیت را دارد که بتوانیم باتری های خود را در حد 50 درصد شارژ کنیم، قابلیت 90 درصد شارژ یعنی آماده به پرواز را دارد و قابلیت 100 درصد شارژ را هم دارد.
  قابلیت دیگر آن این است که تمام باتری های پرنده با هاب، شارژ می شوند. هاب هوشمند است. یعنی اگر کل هاب را پر از باتری کنید، خود هاب بررسی می کند که کدام باتری ها چه مقدار شارژ دارند و خودش تصمیم می گیرد کدام دو باتری را اول از همه شارژ کند که زودتر باتری شارژ شده داشته باشید و بتوانید پرنده را آماده پرواز کنید. قابل ذکر است که هاب جای 8 عدد باتری را دارد، اما روی پرنده یک جفت باتری یعنی دو عدد باتری قرار می گیرد و علت اینکه هاب دو باتری را زودتر از بقیه شارژ می کند این است.
  بعلاوه اینکه یک فن جداگانه برای هر باتری هم داخل هاب است که باتری ها را خنک می کند. این به این دلیل است که نباید باتری داغ را داخل پرنده قرار دهید. هاب تمام این موارد را خودش مدیریت می کند.
  سنسورها و قابلیت های دوربین پرنده ماتریس 350
  • دوربین این پرنده دوربین Zenmuse P1 است.
  • این دوربین با دوربین عکاسی معمولی تفاوت دارد چون شرکت DJI اعلام کرده است که این دوربین را صرفا برای کار فتوگرامتری تولید کرده است. این دوربین نه قابلیت زوم دارد و نه فیلمبرداری و … بلکه قابلیت هایی دارد که برای کار فتوگرامتری مفید است. به عنوان مثال شما می توانید از نور خیلی زیاد تا نور خیلی کم پرواز را انجام دهید.
  • از طرف دیگر یک سری افکت هایی که عکس ها را کم کیفیت می کردند از روی این دوربین برداشته شده است.
  • این دوربین فول فریم است.
  • کیفیت لنز آن 45 مگا پیکسل است.
  • هر عکس آن حدود 5000×8000 پیکسل دارد که این یعنی حدود 1 هکتار در یک عکس با ارتفاع 200 متر پوشش داده می شود. این قابلیت کمک می کند که هم تعداد عکس ها کمتر شود، سرعت پردازش تصاویر بالاتر می رود و هم برای کسانی که می خواهند در محیط سه بعدی ترسیم انجام دهند، بسیار کاربردی است. درواقع این دوربین بسیار شبیه به دوربین های رقومی هوایی مثل Ultra Cam است.
  • شرکت DJI اعلام کرده که 3 لنز تولید کرده است ولی فقط یک لنز 35 میلی متری را به بازار عرضه کرده است و فقط می توان با همین لنز 35 میلی متری کار کرد و گزینه دیگری موجود نیست.

امنیت پرواز پرنده ماتریس 350

 • این پرنده امنیت پرواز بالایی دارد و پرواز با آن راحت است چرا که بسیار هوشمند است و در موقعیت های مختلف و حساس به جای اپراتور تصمیم امن تر را می گیرد. ماتریس 350 اطلاعات لحظه ای بالایی از شرایط پرواز دارد که با استفاده از این اطلاعات و تحلیل آن ها بهترین تصمیم را در شرایط مختلف می گیرد و اقدام می کند. علاوه بر این، این پرنده از روی DEM پرواز می کند و احتمال برخورد با موانع بسیار کاهش پیدا می کند. از طرف دیگر ارتفاع آن بالاست. بنابراین امنیت این پرنده به اندازه ای بالا هست که بتوانیم یک پرنده 20 هزار دلاری را پرواز دهیم.

  نکته ای که وجود دارد این است که وقتی برای خرید پرنده ای هزینه بالایی را متقبل می شوید نباید ریسک عدم گرفتن مجوز پرواز را بپذیرید. باید به صورت قانونی فعالیت کنید که آسیبی به پرنده شما نرسد. گرفتن مجور پرواز کمک می کند تا اگر در منطقه ای که میخواهید پرواز را انجام دهید جمر فعال باشد، برای زمانی که شما پرواز دارید این جمرها غیرفعال شوند.

  مقایسه خرید یک عدد پرنده ماتریس 300 در مقابل خرید چند عدد پرنده فانتوم با هزینه یکسان

  اینکه آیا منطقی است با هزینه ای که برای خرید یک عدد پرنده ماتریس 300 می کنیم چند عدد پرنده فانتوم خریداری کنیم، با این منطق که اگر ماتریس 300 دچار سانحه شود و از بین رود کل هزینه از دست می رود ولی اگر فانتوم دچار سانحه شود کمتر ضرر می کنیم، باید گفت این کار منطقی نیست چرا که امنیت پرواز و قابلیت هایی که ماتریس 300 دارد فانتوم ندارد. اگر متراژ پروژه بالا باشد و دقت بالایی برای کار لازم باشد قطعا شما نیاز به یک پرنده با قابلیت های بالا دارید و یک پرنده معمولی پاسخگوی قابلیت های فتوگرامتریک موردنظر شما نخواهد بود. ضمن اینکه استفاده از یک پرنده حرفه ای تر مثل ماتریس 300 یا 350 باعث می شود پروژه شما سریع تر انجام شود و با توجه به حجم عکس های کمتر زمان کمتری را صرف پردازش عکس ها بکنید. علاوه بر این حجم بالای عکس باعث می شود شما نیاز داشته باشد تا برای ارتقا سیستم سخت افزاری خود برای پردازش عکس ها هزینه کنید. بنابراین منطقی تر این است که شما به جای خرید 10 عدد فانتوم 1 ماتریس 300 خریداری کنید.

  البته بهترین توصیه برای کسانی که در ابتدای کار تصویربرداری با پهپاد هستند، این است که در ابتدا از پرنده های ارزان قیمت کار خود را شروع کنید مثل فانتوم 4 پرو. بعد از اینکه مدتی با این پرنده کار کردید و تجربه پرواز به دست آوردید و پروژه های بزرگ تر به شما پیشنهاد شد، پرنده با قیمت بالاتر را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن همراه